Nejhledanější

    No tags have been specified yet.
Proč potřebuje lidské tělo antioxidanty

Proč potřebuje lidské tělo antioxidanty

Bez přijímaných antioxidantů bychom pravděpodobně více podléhali nemocím a možná i rakovině. Podle posledních výzkumů totiž tyto látky zabraňují vzniku některých typů nádorů a srdečních onemocnění a zabraňují předčasnému stárnutí.

Jak to funguje? Antioxidanty chrání před volnými radikály, což jsou látky, které se v lidském těle tvoří při látkové přeměně a při obraně před bakteriemi. Jedná se o nestabilní a potenciálně škodlivé částice, které vytvářejí vhodné prostředí pro vznik rakoviny a srdečních chorob. 

Předpokládá se, že volné radikály podněcují ukládání špatného LDL cholesterolu v tepnách a mohou poškodit DNA obsaženou v chromozomech, což by mohlo vést ke vzniku některých druhů rakoviny a v případě ukládání cholesterolu k srdečním onemocněním nebo k infarktu. Lidský organismus sice produkuje vlastní antioxidanty, ale kvůli zvýšené obranyschopnosti je nutné přijímat další.

Neutralizovat volné radikály můžeme pomocí příjmu vit. C, E, beta karotenu a některých minerálů – selenu, mědi a zinku. Selen a zinek najdeme v rybách a plodech moře, měď obsahují ořechy, játra, ryby a plody moře. Antioxidační účinek mají také flavonoidy obsažené v některých druzích zeleniny a ovoce.

Jaké potraviny jíst, abychom měli antioxidantů dostatek? V jídelníčku by neměly chybět:

Mořští živočichové – treska, sledi, slávky.
Oleje – slunečnicový olej, arašídový olej, saflorový olej.
Slunečnicová semínka a lískové ořechy.
Zelenina – rajčata, červená paprika, kadeřávek, brokolice, mrkev, špenát.
Ovoce – meruňky, mango, papája, tmavé hroznové víno, švestky.

Umělý přísun vitamínů a minerálů je nutné citlivě vyvažovat. Vysoké dávky mohou škodit. Doporučuje se pestrá strava s vyšší dodávkou čerstvé zeleniny a ovoce spíše, než vit. C z lékárny).